česky | English

aktuálněPřidáno 9. 4. 2015

Muzeum Antonína Dvořáka zahájilo výstavu Antonín Dvořák a Morava

V roce 2015 uplyne 140 let od vzniku prvních ze slavných Dvořákových Moravských dvojzpěvů. Tyto písně na lidové texty se staly významným milníkem ve skladatelově kariéře: Dvořák s nimi slavil první mezinárodní úspěchy a zajistily mu pozornost a přátelství Johannesa Brahmse a dalších významných osobností. Výstava nepředstavuje jen Moravské dvojzpěvy, jejich vznik a osudy, ale také obecně Dvořákův vztah k Moravě, Leoši Janáčkovi či lidové hudbě jako takové. Výstava potrvá do 28. března 2016.

► více informací na webu Muzea Antonína Dvořáka 


Dvořákova Praha 2015 zahájila předprodej

Ve čtvrtek 26. března byl zahájen předprodej na letošní ročník festivalu Dvořákova Praha. Od 7. do 23. září se v Rudolfinu a dalších koncertních prostorách představí špičky současného interpretačního umění, mj. legendární violoncellista Yo-Yo Ma, který festival zahájí Dvořákovým Violoncellovým koncertem h moll, proslulý ruský dirigent Semjon Byčkov, pod jehož taktovkou zazní vrcholná symfonická díla Antonína Dvořáka a Petra Iljiče Čajkovského nebo slavný americký ansámbl Emerson Quartet s česko-francouzským repertoárem. V letošním programu opět nechybějí akce pro rodinné publikum, debutový Den D věnovaný mladým umělcům či další z výprav cyklu Po stopách Antonína Dvořáka, tentokrát do Vysoké u Příbrami.

► program a rezervace vstupenek
    na webu festivalu

Přidáno 26. 3. 2015Přidáno 16. 1. 2015

Dvořákova opera Alfred poprvé na CD

Vydavatelství ArcoDiva a Český rozhlas v těchto dnech přinášejí na trh vůbec první zvukový záznam Dvořákovy operní prvotiny Alfred. Téměř zapomenuté dílo z roku 1870 bylo na jevišti nastudováno pouze jednou, roku 1938 v Olomouci, a to v českém překladu. Světová premiéra opery s původním německým libretem se odehrála teprve v září 2014 na festivalu Dvořákova Praha formou koncertního provedení. Z koncertu a generální zkoušky byla zároveň také pořízena tato nahrávka, která právě vychází na dvojici CD.


Česká televize uvede nový film o Antonínu Dvořákovi

V neděli 4. ledna ve 20:00 hodin uvede Česká televize na ČT 1 premiéru filmu režiséra Jaroslava Brabce Americké dopisy podle scénáře Petra Zikmunda. Film vznikal v průběhu roku 2014 v autentických lokacích spojených se skladatelovými pobyty (Vysoká u Příbrami, Lužany), do hlavní role režisér obsadil herce Hynka Čermáka. Děj filmu je zasazen do roku 1894 a zabývá se především vztahovým trojúhelníkem mezi skladatelem, jeho ženou Annou a její sestrou Josefinou.

► upoutávka na webu České televize

Přidáno 26. 12. 2014  foto z filmu: ČT


Přidáno 31. 10. 2014

Česká filharmonie a rukopis „Novosvětské“ putují do New Yorku

16. listopadu, v předvečer 25. výročí Sametové revoluce, provede Česká filharmonie pod taktovkou svého šéfdirigenta Jiřího Bělohlávka v newyorské Carnegie Hall Dvořákovu Symfonii „Z Nového světa“. Kromě České filharmonie a zástupců festivalu Dvořákova Praha do New Yorku po více než sto letech zamíří také rukopis této Dvořákovy symfonie, který bude po několik dní vystaven v Bohemian National Hall. Akce se osobně zúčastní také skladatelův poslední žijící vnuk, Antonín Dvořák III.
 


Cenu Antonína Dvořáka letos získává Jiří Bělohlávek

V předvečer zahájení Mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Praha oznámila pořádající Akademie klasické hudby jméno letošního laureáta Ceny Antonína Dvořáka. Mimořádné ocenění poputuje do rukou významného propagátora české hudby a díla Antonína Dvořáka, dirigenta Jiřího Bělohlávka. Ocenění si slavnostně převezme 16. listopadu v newyorské Carnegie Hall, místě světové premiéry Dvořákovy symfonie „Z Nového světa“, při příležitosti koncertu České filharmonie. O udělení ceny Jiřímu Bělohlávkovi jednohlasně rozhodla Rada akademiků. Jiří Bělohlávek nedávno s Českou filharmonií pořídil soubornou nahrávku Dvořákových symfonií a instrumentálních koncertů, která v červenci vyšla u prestižního vydavatelství Decca Classics, dále je například prezidentem The Dvořák Society for Czech and Slovak Music. 

 

 Přidáno 19. 9. 2014  

Antonín Dvořák na německých školách

Německá veřejnoprávní stanice ARD připravila pozoruhodný projekt s názvem Das Dvořák-Experiment, jehož cílem je přitáhnout pozornost dětí školního věku ke klasické hudbě. Těžiště celé akce spočívá v přímém přenosu provedení Dvořákovy Deváté symfonie Symfonickým orchestrem Severoněmeckého rozhlasu s dirigentem Thomasem Hengelbrockem prostřednictvím televizního, rozhlasového a internetového vysílání a na velkoplošných obrazovkách do více než dvou set německých škol. Přímý přenos se uskuteční 19. září od 11:15 hod. Na koncert je navázána celá řada dalších akcí, např. soutěže dětských výtvarných prací inspirovaných Dvořákovou hudbou, studentské remixy jednotlivých témat symfonie, pantomimické jevištní ztvárnění její první věty, dirigentský workshop, soutěž studentských filmů na dvořákovská témata a mnoho dalších.

Přidáno 30. 8. 2014 ► více informací na webu ARD

Vychází očekávaný dvořákovský komplet s Bělohlávkem

Vydavatelství Decca uvede 7. července na trh soubornou nahrávku všech Dvořákových symfonií a instrumentálních koncertů s orchestrem. Jedná se o ambiciózní projekt České filharmonie a jejího šéfdirigenta Jiřího Bělohlávka, kteří nahrávky pořizovali postupně v uplynulých dvou koncertních sezónách. Jako solisté se na nahrávce podíleli renomovaní interpreti: Garrick Ohlsson (klavír), Alisa Weilerstein (violoncello) a Frank Peter Zimmermann (housle). Od předchozí souborné nahrávky skladatelových symfonií v interpretaci České filharmonie již uplynulo více než třicet let, vznikla počátkem 80. let pod vedením Václava Neumanna. Nový komplet bude k dispozici ve formě šestice CD i ke stažení ve formátech mp3 a FLAC.

► více informací na webu České filharmonie

► více informaci na webu vydavatelství Decca

Přidáno 28. 5. 2014

Na serveru www.markheting.cz byl uveřejněn aktuální rozhovor s Antonínem Dvořákem III., posledním žijícím vnukem skladatele.

Přidáno 28. 4. 2014 


Česká televize natáčí film o Antonínu Dvořákovi

Právě v těchto dnech začal režisér Jaroslav Brabec natáčet televizní film Americké dopisy podle scénáře Petra Zikmunda, inspirovaný životními osudy Antonína Dvořáka. Děj filmu se odehrává roku 1894 a podle tvůrců je záměrem zachytit skladatele nejen jako veřejnou osobnost, ale také „postihnout originálním způsobem nejskrytější niterné procesy, kterými procházel“. Jediným kandidátem na hlavní roli byl pro režiséra herec Hynek Čermák, a to díky svému fyzickému vzhledu i pro podobné povahové rysy se skladatelem. Dvořákovu maželku Annu ztvární Petra Špalková, její starší sestru Josefinu Soňa Norisová. Natáčení má probíhat v autentických lokacích (Vysoká, Lužany) až do října, premiéra se chystá na rok 2015.   

 Přidáno 27. 4. 2014  ► více informací a reportáž z natáčení na webu České televize

Dvořákova Praha 2014 nabídne dramaturgické lahůdky

Čerstvě zveřejněný program letošního ročníku Dvořákovy Prahy potvrdil výraznou změnu ve směřování festivalu, kterou v loňském roce nastolilo jeho nové vedení v čele s uměleckým ředitelem Markem Vrabcem. Kromě nového vizuálního stylu všech propagačních materiálů se jedná především o objevnou dramaturgii jak z hlediska uváděných děl tak z hlediska zaměření některých festivalových akcí na mladé diváky-posluchače, na rodiny s dětmi apod. Své pokračování bude mít v letošním roce také tzv. festivalová ouvertura, která se loni odehrála na lužanském zámku provedením Dvořákovy Lužanské mše. Letos budou mít návštěvníci festivalu možnost navštívit další místo spojené se skladatelovám pobytem, středočeské Zlonice. V místním chrámu bude provedena zřídka uváděná skladatelova Symfonie č. 1 „Zlonické zvony“, navíc v historicky poučené interpretaci na dobové nástroje.

Mimořádnou událostí bude koncertní provedení Dvořákovy opery Alfred, která byla dosud nastudována pouze jednou, roku 1938 v Olomouci, a to v českém překladu. Na festivalu poprvé zazní s původním německým libretem. Z koncertu bude navíc v koprodukci Českého rozhlasu a vydavatelství Arco Diva pořízena historicky první nahrávka této Dvořákovy operní prvotiny. Festival také nabídne skladatelův Smyčcový kvartet č. 4 e moll/B dur, který byl dosud - pokud je známo - veřejně uveden pouze roku 1990 v rámci souborného provedení skladatelova komorního díla.

Za pozornost dále stojí mj. provedení téměř nehraného Dvořákova Koncertu pro violoncello a klavír A dur, první polovina souborného uvedení Dvořákových symfonií a koncertů (druhá polovina je plánována na následující ročník), stejně jako účast řady vynikajících interpretů, z nichž mnohé lze řadit ke světové špičce (Zubin Mehta, Vladimir Fedosejev, Jiří Bělohlávek, Vadim Repin, Krystian Zimerman, Izraelská filharmonie aj.).

► podrobné informace a předprodej vstupenek na webu festivalu

Přidáno 18. 3. 2014


Dvořákova Vanda poprvé na německém jevišti

Německé regionální divadlo Theater Osnabrück ohlásilo na 15. března 2014 premiéru nastudování Dvořákovy opery Vanda. Skladatelovo v pořadí páté jevištní dílo nebylo mimo území dnešní České republiky dosud na profesionální scéně provedeno; dočkalo se pouze jednoho koncertního uvedení v Amsterdamu v roce 2003 a poloamatérského jevištního provedení studentským operním souborem University College Opera v Londýně v roce 2004. Také česká divadla jej dlouhodobě opomíjejí: mimo Prahu byla opera nastudována pouze jednou, a to roku 1925 v Plzni. Vanda bude uvedena v hudebním nastudování německého dirigenta Daniela Inbala (syna Eliahu Inbala, známého u nás především jako šéfdirigenta České filharmonie v letech 2009-2011) a v režii Roberta Lehmeiera, v titulní roli se představí původem čínská sopranistka Lina Liu. Pro tuto sezónu je naplánováno osm repríz.

Přidáno 28. 2. 2014  ► více informací na webu divadla


přidáno 6. 2. 2014

Dvořákovský písňový maraton v Ostravě

Národní divadlo moravskoslezské připravuje pozoruhodný projekt ke 110. výročí úmrtí Antonína Dvořáka. Dne 1. května 2014 uvede na scéně Divadla Antonína Dvořáka, jediné operní scény na světě nesoucí skladatelovo jméno, souborné provedení Dvořákova písňového díla pro jeden hlas s doprovodem klavíru. Provedení písní bude rozděleno do čtyř hodinových bloků se třemi přestávkami. Akce je součástí Roku české hudby 2014.

Soprán: Pavla Vykopalová
Mezzosoprán: Jana Kurucová
Tenor: Pavol Breslík
Bas: Jan Martiník
Baryton: Tomáš Král

Klavírní doprovod: Martin Kasík a Róbert Pechanec 

► podrobné informace k akci na webu NDM


► starší příspěvky